آسانسورهای مسافربر کششی

آسانسور کششی آسانسوری است با امکانات و تجهیزات ایمنی جهت استفاده افراد ، نیروی محرکه اینگونه آسانسورها موتورگیربکس ویا موتورهای گیرلس میباشد.

سیستم کششی – موتورگیربکس دار(GEAR BOX)

در این سیستم ، سیم بکسل حرکت چرخشی چرخ موتور را از طریق چرخ های هرزه گرد به حرکت عمودی کابین تبدیل می کند . موتورگیربکس و تجهیزات مربوطه باید در اتاق ویژه ای با دیوارهای محکم و دارای سقف و درب به نام موتورخانه قرارگیرد .محل قرار گرفتن موتور با توجه به شرایط ساختمان و نوع آسانسور می تواند در موقعیت های مختلف تعبیه گردد.
1.بالا- روی دال بتونی
2.بالا – کنار چاهک
3.پایین – کنار چاهک

الکتروموتور بکار رفته سه فاز القایی آسنکرون با تعداد 4 قطب برابر دور اسمی 1410 در دقیقه با ولتاژ تغذیه 380 ولت و فرکانس 50 هرتز ، کلاسF ،IP21 با توانایی کشش ترافیکی 240-180 استارت در ساعت مناسب با عملکرد سیستم کنترل الکتروموتور VVVF ( ولتاژ متغیر ، فرکانس متغیر ) می باشد . ویژگی های کیفی و فنی این نوع موتور ها به گونه ای عمل می کند که موجبات گرم شدن موتور با اعمال افزایش آمپر مصرفی آن فراهم نخواهد شد . در این نوع تکنولوژی با اعمال مناسب فرکانس و ولتاژ زمینه ایجاد قدرت و دور الکتروموتور بگونه ای فراهم می شود که مصرف جریان برق را در زمان راه اندازی نسبت به موتورهای دو سرعته به حداقل می رساند و لاجرم نیازی به پروانه خنک کننده موتور نمیباشد.

گیربکس ها ی کششی برای استفاده در انواع آسانسور مسافری و صنعتی طراحی شده که از نوع WORM GEAR با بهترین کیفیتها ی تکنولوژی و ماشین آلات دقیق ساخت و موارد اولیه جهت میل حلزونی دنده برنجی و شافت مربوطه است . این نوع گیربکس ها عملکرد بسیار رضایت بخش برای آسانسورها با سرعت 0.5 تا 1.6 متربرثانیه را دارد . از خصوصیات مثبت این نوع کاهنده حرکت نرم . بدون صدا و لرزش و بازده مفید می باشد . یکی از عوامل مهم بی صدا بودن آنها ( تا سرعت 1.6 m/s ) سرعت محیطی پایین دنده ها و چرخ دنده که با دقت بسیار ساخته شده است . گیربکس ها مجهز به Double Magnetبوده که هر سمت از سیستم ترمز به تنهایی قابلیت اعمال قدرت کافی بیش از 2 برابر نیاز واقعی برای عمل ترمز را دارا می باشد.

 

سیستم کششی - موتور بدون گیربکس (GEAR LESS)

در مبحث آسانسور های بدون گیربکسgear less به منظور افزایش راندمان عملکرد موتور و اعمال سرعت های مناسب، از این سیستم استفاده می شود .

از مشخصه های اصلی این موتور ها می توان موارد زیر را مطرح کرد:
1.طراحی منسجم و ظریف
2.ایجاد حداقل صدا معادل و یا کمتر از 40 db
3.راندمان بالا
4.مصرف حداقل انرژی
5.کیفیت بالاتر و طول عمر و کارکرد زیاد تر
6.پوسته ساخته شده از بهترین مواد چدن و با مقاومت بالا در مقابل فشار های سیم بکسل
7.طراحی برای آسانسور با حد اکثر نرمی در حرکت
8.طراحی برای آسانسور با موتور خانه و یا بدون موتور خانه
9.طراحی برای استفاده مطابق پیشرفت روز
10.موتور شامل دو ترمز می باشد که هر یک بطور مستقل به تنهایی و بصورت دستی هم عمل می کند .
11.توانایی آزاد نمودن ترمز از دو طریق : اهرم دستی و یا اعمال بر مورد نیاز توسط تابلو کنترل مخصوص با قابلیت کار با باطری
12.مجهز به بوبین ترمز از 24 ولت تا 110 ولت D.C 13.مجهز به encoder متصل به موتور و دارای قابلیت کنترل دور در تمام لحظات مصرف

سیستم کششی - بدون موتورخانه(ROOM LESS)

بی تردید ابداع آسانسور های بدون موتورخانه (ROOM LESS) در سیستم کششی را میتوان حرکتی مهم در صنعت آسانسور طی چند دهه اخیر دانست . طراحی منسجم ، ظریف و در نتیجه کاهش سایز موتورهای بدون گیربکس(GEAR LESS)به موتوراجازه می دهد که در چاه آسانسور بدون نیاز به اتاق موتورخانه نصب گردد. سیستم های فاقد موتورخانه میتوانند در مقایسه با آسانسورهای با موتورخانه فضای زیادی را صرفه جویی کنند و هزینه های ساختمانی را نیز کاهش دهند . با توجه به اینکه در این سیستم استفاده از موتور های بدون گیربکس الزامی است لذا کلیه مزایای این نوع آسانسور ها از جمله ایجاد حداقل صدا ، راندمان بالا ، مصرف حداقل انرژی ، کیفیت بالاتر و طول عمر کارکرد زیاد تر و .... را نیز دارا می با شد .

ظرفیت قابل استفاده کابین آسانسورهای مسافری استاندارد متناسب با وزن آن مطابق جدول زیر می باشد.

تعداد مسافران
نفر
حداقل مساحت مفید کابین
m2(متر مربع)
ظرفیت
kg(متر مربع)
10/2875
20/49150
30/60225
40/79300
50/98375
61/17450
71/31525
81/45600
91/59675
101/73750
111/87825
122/01900
132/15975
142/291050
152/431125
162/571200
172/711275
182/851350
192/991425
203/131500

نوع ، ظرفیت ، سرعت و تعداد آسانسورهای هر ساختمان بایستی متناسب با نوع کاربری ، تعداد طبقات و جمعیت ساکن آن انتخاب شود.

سوالات رایج

در انتخاب یک شرکت آسانسوری توجه به چه نکاتی اهمیت دارد؟
بررسي دقيق مدارك و گواهينامه‌هاي شركتي كه قصد خريد از آن را داريم. بررسي دقيق مشخصات فني ارائه شده. بررسي توان شركت از نظر مالي و اجرايي. بررسي رزومه كاري شركت‌ و نيز بازديد از پروژهاي نصب شده توسط آن. مراجعه و بازديد از محل شركت و مذاكره در محل.
آیا وجود تیم طراحی حرفه‌ای در یک شرکت آسانسوری مهم است؟
باید توجه داشت اگرچه آسانسورها از ساختار تقریباً یکسانی برخوردارند ولی آنچه که موجب عملکرد بی‌عیب و نقص تجهیزات به کاررفته می‌گردد، دانش فنی به‌کار رفته در طراحی آسانسور می‌باشد. وجود تیم طراحی حرفه‌ای در شرکت بهفخر، تضمین کننده نتیجه کار است. متاسفانه بسیاری از شرکت‌ها به دلیل نداشتن تیم طراحی، بدون داشتن طرح اختصاصی و مهندسی شده مختص پروژه شما، نتایج نامناسبی را بدست می‌آورند.
آیا کفشک‌های رولر با کفشک‌های معمولی تفاوتی را ایجاد می‌کنند؟
در ساختمانهای بلند مرتبه که به جهت طول مسیر حرکت آسانسور، از آسانسورهای سرعت بالا استفاده می‌شود، موضوع لرزش کابین آسانسور ملموس‌تر می‌باشد. با استفاده از سیستم کفشک‌های رولر کابین به جای کفشک‌های معمولی سایشی کابین، حرکت کابین علیرغم سرعت بالا، بسیار نرم و روان بوده و برای مسافر به دلیل همین ویژگی حرکت یا توقف آسانسور قابل تشخیص نمی‌باشد. شرکت بهفخر با استفاده از کفشک‌های رولر متناسب با نوع پروژه، همواره کیفیت برتری را به مشتریان خود عرضه می‌دارد.
برخی از اشتباهات رایج در خرید آسانسور چیست؟
متاسفانه در مواردي مشاهده مي‌شود سازندگان ساختمان، حتي برخي مهندسين مشاور ديد اصولي و درستي از آسانسور و انواع آن نداشته و همين عامل موجب انتخاب نادرست مي‌شود. چند نمونه از این خطاها عبارتند از: استفاده از تعداد كم آسانسور و يا سرعت پايين آسانسور جهت ساختمان با تعداد طبقات بالا. عدم تناسب بین ظرفيت آسانسور و تعداد واحدهاي موجود در ساختمان عدم تناسب آسانسور با بقيه مصالح استفاده‌شده در ساختمان (به عنوان مثال خريد يك دستگاه آسانسور ارزان قيمت براي ساختماني كه داراي تجهيزات و امكانات لوکس و گران قيمت مي‌باشد.) عدم توجه کافی به کیفیت و طراحی آسانسور و توجه صرف به مشخصات فنی مکتوب كه در نتیجه، به ظاهر در خريد آسانسور كليه سيستم‌هاي مدرن لحاظ شده‌است، ولی داراي عملكرد مناسب نیست و همیشه خراب و خارج از سرویس است.
آیا دو آسانسور كه مشخصات فني آنها ظاهراً يكسان است داراي كيفيت يكساني هستند؟
قطعاً خیر، در بسیاری از موارد مشخصات ذکر شده صرفاً براساس اطلاعات رایج بازار بوده و نیازهای کارفرما در آن لحاظ نشده‌است. همچنین مواردی از قبیل كيفيت اجناس، كيفيت نصب، كنترل كيفيت تجهيزات نصب شده از جمله مواردی هستند که در مشخصات فنی مکتوب قابل ارزیابی نیست و صرفاً سابقه، اعتبار و دانش فنی شرکت تضمین‌کننده آن خواهد بود.
دلیل قفل کردن آسانسور هیدرولیکی چه می تواند باشد؟
اگر از تنظیم شیر برقی خود مطمئن هستید، باید راپچر والو متصل به جک را تنظیم نمائید. روش تنظیم به این صورت است که مهره پشت راپچر والو را توسط آچار 13 در جهت خلاف عقربه ساعت چرخانده تا باز شود، سپس پیچ را به میزان مورد نیاز به سمت بیرون شل کرده، مهره را می بندید.

دانلود کاتالوگ خدمات

تعاونی صنایع آسانسور آستان رضا(ع) پس از عقد قرارداد، ارائه کننده خدمات سرویس و نگهداری آسانسورهای واحدهای مسکونی، تجاری، اداری (برج های بلند مرتبه)، بیمارستان ها، بانک ها، هتل ها، وزارتخانه ها و… می باشد. تمامی خدمات این واحد تحت نظارت سندیکای آسانسور و وزارت صنایع و معادن ایران می باشد.

۱ دیدگاه

  • دکتر محمدی

    بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید